...
Både Harald Hollerud (t.v.) i Europeiske Reiseforsikring og Dagfinn Kalheim i Norsk brannvernforening ber om at folk blir mer bevisst på farer som er knyttet til brann i utlandet. Foto: Europeiske Reiseforsikring/ANB

Frykter brannfarlige diskoteker

Nordmenn har liten tro på at brannsikkerheten er godt ivaretatt på utenlandske diskoteker. Likevel tar nesten ingen forholdsregler.

Thomas H.
Thomas Hildonen Profil E-post
Publisert 29.06.2010 kl 16:07 Oppdatert 30.06.2010 kl 09:32

Tips en venn på e-post:

...
Nordmenn frykter brannfarlige diskoteker. Foto: ANB/Arkiv

Gode sikkerhetsråd

  • Gå ikke inn på overfylte nattklubber og diskoteker.
  • Forlat lokalet hvis folketrengselen blir så stor at det er vanskelig å ta seg fram.
  • Vær på vakt hvis det brukes åpen flamme eller fyrverkeri/pyrotekniske effekter innendørs.
  • Sjekk at utestedet har gode rømningsmuligheter i tilfelle en nødssituasjon.
  • Hold deg alltid orientert om nærmeste utgang.
  • Vær forsiktig med inntak av for store mengder alkohol.

Barer i fjor mistet minst 236 personer livet i tre fryktelige diskotekbranner i Thailand, Indonesia og Russland. Til sammen har over 1.300 mennesker omkommet i minst 16 katastrofebranner i nattklubber og diskoteker rundt om i verden de siste 20 årene. Mange av disse har vært utenlandske turister.

Og nordmenn frykter brannfarlige diskoteker. Det viser Reiseundersøkelsen 2010 som TNS Gallup har utført for Europeiske Reiseforsikring, der også brann er tema i samarbeid med Norsk brannvernforening.

Fyrverkeri innendørs

Kun fire prosent av de som deltok i undersøkelsen svarer at de tror at brannsikkerheten i stor grad er ivaretatt, mens to av tre personer svarer at de er usikre på om de hadde kommet seg trygt ut om det faktisk oppsto en brann.

– Vi kan ikke forvente at nattklubber og diskoteker i utlandet holder samme standard når det gjelder brannsikkerhet som utesteder i Norge. Det stilles ofte mindre krav til blant annet bygningsmaterialer, interiør, brannalarmanlegg, rømningsveier og opplæring av ansatte. Mange land har også en helt annen sikkerhetskultur enn vi har, for eksempel med tanke på bruk av åpen flamme og fyrverkeri innendørs, sier administrerende direktør Dagfinn Kalheim i Norsk brannvernforening.

– Skrekkscenario

Selv om nordmenn frykter at diskoteker kan være brannfeller, tar nesten ingen forholdsregler. Kun én av ti svarer at de er svært bevisst på å se etter rømningsveier i lokalene.

– Vi frykter at brann kan ramme nordmenn på reise, og vet at dette kan få svært alvorlige konsekvenser. Folketrengsel, høyt lydnivå, røyk- og lyseffekter og rus er faktorer som kan gjøre det vanskelig å oppfatte en eventuell brann i tide. Det er stor sannsynlighet for at folk ikke kommer seg ut i tide ved brann i diskotek, og det er naturlig nok et skrekkscenario for oss, sier Harald S. Hollerud, direktør i Europeiske Reiseforsikring. (ANB)

Mest leste saker



...

Tredeling i industrien

Kommentar: Norge er i ferd med å få en tredelt industri.

Les hele kommentaren her

Siste 10 innenriks

En real forlagstabbe
...

Nordisk Kriminalkrønike tok feil av advokat Håkon Ø. Schiong og Ole Christian Bach. - Jeg er i sjokk, sier Schiong.

Klar tale fra KrF

Beslutning fredag

Varsler turban-søksmål

Mannlige gründere på topp

Dødsulykke i Hole

Planla småfly-flukt

SV truer med dissens

Ja til minnesmerke

Klar for gigantgevinster


Siste bildeserier

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/85/5919412/

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/85/5917990/

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.