...
15. juli er den store ulykkesdagen for de som er ute og reiser. Her fra travle Oslo Sentralstasjon onsdag. Foto: Vidar Ruud, ANB

Den store ulykkesdagen

Oslo (ANB): Se deg godt for i dag! For 15. juli er sjansen for at du har uflaks betydelig større enn ellers i året.

Publisert 14.07.2010 kl 17:32 Oppdatert 15.07.2010 kl 08:19

Tips en venn på e-post:


Det er faktisk over dobbelt så stor sjanse for du havner i trøbbel denne dagen i forhold til resten av året. I forhold til gjennomsnittet skjer det 114 prosent flere skader 15. juli, viser en gjennomgang TrygVesta har gjort.

Hvorfor 15. juli?

– Ulykkesskader, reisesykeskader og skader som gjelder reisegods er overrepresentert om sommeren. Hver tredje reiseskade skjer i sommermånedene. Dette henger naturligvis sammen med at det er da folk reiser mest. Hvorfor akkurat 15. juli er den mest skadeutsatte dagen, vet vi derimot lite om, sier Roy Vetaas, reiseskadetalsmann i TrygVesta.

Juli er selvsagt den klart «verste» måneden når det gjelder reiseulykker, ettersom det er klart flest som er ute og reiser da. Ni av årets ti mest uheldige dager hører hjemme i feriemåneden, og da er særlig den første halvdelen av måneden utsatt. Så har du kommet gjennom 1., 2., 3., 4., 5., 7. og 10. juli uten å ha vært i trøbbel, gjenstår bare torsdagen så er åtte av de ti «verstingdagene» unnagjort.

Tyveri og ran

Nordmenn reiser betraktelig mer nå enn for ti år siden. Fra 2000 til 2009 har forsikringsutbetalingene på reisegodsskader økt sterkt.

– En viktig årsak til veksten i forsikringsutbetalingene er at vi reiser mer og at flere har reiseforsikring som dekker mer enn akkurat feriereisen. Tyveri og ran er definitivt en årsak til denne økningen, sier Vetaas.

Reisende under 30 år har åtte ganger så høy skadefrekvens på reisegods som de over 75 år, mens de eldre er overrepresentert på avbestilling og reisesyke.

Da gjenstår det bare å banke i bordet, krysse fingrene og håpe at man kommer seg gjennom dagen uten uhell. (ANB)

Mest leste saker



...

Tredeling i industrien

Kommentar: Norge er i ferd med å få en tredelt industri.

Les hele kommentaren her


Siste bildeserier

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/85/5919412/

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/85/5917990/

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.