Florida trigget av Larvik

Etter Floridas foredrag i Vejle i Danmark får ØP aller nådigst smette inn med et par spørsmål og fyre av et par bilder av en ellers munter og veltalende herremann.

Publisert 29.02.2008 kl 06:05 Oppdatert 28.08.2008 kl 17:52

Tips en venn på e-post:

...
Fra øverste hylle: Odyssé reklamebyrå plukket på øverste hylle da de kapret Richard Florida (nr. to fra høyre) til høstens næringskonferanse i Larvik. Her er tre av aktørene som har muliggjort den konferansen, sammen med magneten selv. Fv. Andreas Wabø (konsulent, Orion og i styret til Odyssé), Trond Aarstad jr. (daglig leder) og Per Bjønnes Kristiansen.

- Hva vet du om Norge?

- Nothing!, svarer han kontant. Så sprekker fjeset i et stort glis, og han forteller at både han og samarbeidspartnerne i Creative Class-instituttet har flyttet oppmerksomheten fra USA til Europa og Skandinavia. Nå er man opptatt med å samle inn data og statistikk fra disse stedene, slik at man kanskje kan bidra med konkrete råd om hva og hvordan.

- Hvorfor takket du ja til invitasjonen om å komme til Larvik?

- Jeg fikk en forespørsel og fikk forståelse for at Larvik var en industriby som nå står midt oppe i en spennende transformasjon, og i utgangspunktet er jeg nysgjerrig på alle slike steder og kommer gjerne på besøk for å inspirere og oppmuntre, forsikrer han.

- Men tror du din kreativitetsmedisin også kan appliseres på småsteder som Larvik?

- Nå fins det ingen megaregioner i Norge som dem man finner i USA eller ute i Europa. Og alle steder kan ikke gjøre det. Det er også slik at noen steder lykkes ved å satse langs slike linjer og andre lykkes ikke.

- Det viktige er uansett å finne fram til stedets egenart og bli god på noe, mener han og lover at han skal komme med håndfaste data fra de skandinaviske funnene, når han kommer til Larvik.

Hvordan Larvik kan utnytte byens store sønn Thor Heyerdahl, rekker jeg imidlertid ikke å få noe svar på. Annet enn en varm forsikring om at professoren kjenner godt til Kon-Tiki-fareren.

...

– Barnet kan bli knust

BIL – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

(Foto: Peder Torp Mathisen)

Avviser ikke Larvik

Larvik håndballklubb Kristine Lunde-Borgersen er fortsatt ikke avvisende til Larvik-spill. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.