...
Fra operaen: Et glimt fra «La serva padrona». (Foto: Vestfoldfestspillene)

Fengende opera og historisk måltid

Napolitanske retter serveres i Herregården. Kommenter arrangementet her.

Kjersti Bache
Kjersti Bache Profil E-post
Publisert 08.06.2010 kl 22:00 Oppdatert 09.06.2010 kl 12:51

Tips en venn på e-post:


Hva skjer når den kvinnelige tjeneren tror hun er sjefen til sjefen? Svaret får du lørdag i Herregården – med påfølgende napolitanske retter.

Vi snakker selvfølgelig om Vestfoldfestspillenes barokkfestival.

Barokksolistene skal spille Pergolesis lille opera «La serva padrona», som ble skrevet i 1733.

Operaen er en lett og underholdende situasjonskomedie om den aldrende ungkaren Uberto som irriterer seg på sin kvinnelige tjener, Serpina, som ikke kommer med hans daglige sjokolade.

Serpina på sin side, har blitt så arrogant at hun tror det er hun som er husets herskerinne. Tjenerinnen forlanger at Uberto skal lyde henne, ikke omvendt.

Det er den kjente sopranen fra Texas, Ava Pine, som synger Serpina, mens den norske bassen Njål Sparbo, gestalter Uberto.

Barokksolistene skal spille flere verker av den italienske komponisten Giovanni Battista Pergolesi under Vestfoldfestspillene.

Komponisten som bare ble 26 år gammel, skrev både «Salve Regina» som spilles fredag i Hedrum kirke, samt «Mariavesper» og den mest kjente, «Stabat Mater» i Tønsberg domkirke 16. juni.

– I Herregården denne lørdagen introduserer vi en ny karakter i spillet, nemlig en tjener som kommenterer selve handlingen på norsk, forklarer Terje Tveit, som har regien.

De historiske omgivelsene i Herregården utnyttes i operaen, som også skal spilles på Jarlsberg Hovedgård.

Når publikum først er hensatt til det italienske aristokratiet på 1700-tallet, kan de bare spasere de få meterne fra Herregården og ned til Tollerodden.

Der er det duket til kulinarisk barokkaften under tittelen: «Fra Napoli og Campanias historiske spiskammers.»

Komponisten Pergolesi levde nemlig i nærheten av Napoli, den frodige byen med en nesten 3000 år gammel historie.

– Tolleroddens Venner arrangerer kulinarisk aften for femte gang. Nå er vi oppe i 75 gjester i alle stuer, forteller Hilde Borgir i Tolleroddens Venner.

Hun har satt seg inn i historien rundt operaen på 1700-tallet. Da Napoli er underlagt det sicilianske kongedømmet.

– Jeg graver for å finne hvordan den maten skal være tidsriktig. Gastronomisk institutt i Napoli har hjulpet oss, sier Borgir og fortsetter:

– Våre mest dominerende matvarer oppsto på den tiden, nemlig pasta og pizza. I tillegg dominerte sitrus, samt tomater og oster som mozzarella og parmesan. De første oppskriftene er fra den tiden.

Tolleroddens Venner samarbeider med kokkene Inger Marit og Oddbjørn Dalhaug om den fire retters menyen.

Lørdag serveres artisjokkhjerter, pizza margherita, nytrukket flyndre laget på en eldgammel oppskrift og hjemmelaget is til dessert. Med viner fra Napoli-distriktet i glassene.


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket. Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.