Tjuvstarter med kino

Når Bølgen offisielt åpner 10. oktober, har det vært stor aktivitet i bygget i ei uke. For allerede 2. oktober blir det tjuvstart når kinodelen tas i bruk.

Publisert 13.08.2009 kl 16:16 Oppdatert 13.08.2009 kl 17:52

Tips en venn på e-post:

...
Snart klar: De to minste salene får plass til 118 stoler, og Lasse Brennvall garanterer like god filmopplevelse uansett hvor du sitter i salen. Foto: Terje Svendsen
...
Først ut: Allerede 2. oktober vil dørene på Bølgen åpnes for kinovisning, og Lasse Brennvall lover et spennende program allerede fra starten. Foto: Terje Svendsen
...

I ukene før har det imidlertid ikke vært mulig å se film i Larvik. 6. september vises nemlig den siste filmen i den gamle, ærverdige salen på Munken.

- Årsaken er at den ene analoge 35-maskinen skal være med over i Bølgen. Dermed blir det en snau måned uten kino i Larvik, forteller kinosjef Lasse Brennvall, som også blir med maskinen over for å jobbe med film i de tre nye kinosalene.

Hvordan avslutningen på Munken og starten på Bølgen blir, er ennå ikke helt klart, men begge deler skal selvfølgelig markeres.

- Den perfekte avslutningen på Munken for meg ville vært å vise Cinema Paradiso. Det er imidlertid bare en kopi av den, og jeg vet ennå ikke om det lar seg gjøre. Uansett må vi markere avslutningen på en måte, forteller Brennvall.

Når det gjelder åpningsuka på Bølgen er mye av programmet klart, og det blir flere førpremierer i de tre salene.

- Disneyfilmen «Se opp!» kommer i 3D. Dessuten filmatiseringen av Anne-Cath. Vestlys legendariske figur «Knerten». Så får vi «Svik» med bl.a. Lene Nystrøm. I tillegg jobber vi med å få førpremiere på nyinnspillingen av 80-talls klassikeren «Fame», og det vil også bli naturlig å vise den andre filmatiseringen av Stig Larssons romaner, «Jenta som lekte med ilden», som kommer 18. september.

Det kan vises kino i fire saler i Bølgen. Storsalen, med plass til 550 besøkende, vil bli brukt ved store filmer, men hovedtyngden kommer i de tre spesialbygde kinosalene, der det er plass til 188 i den største, og 118 i de to andre.

- Vil vi merke stor forskjell på kvaliteten i de nye salene i forhold til Munken?

- 3D-filmene, da særlig tegnefilmer, blir en helt annen opplevelse. Ellers vil de nye digitale filmene være helt krystallklare, og gi et mer stabilt og rolig bilde. Når det gjelder de minste salene kan man f. eks. ikke sammenligne med de minste på Hjertnes. Dette blir en helt annen kvalitet, også når det gjelder lyd, forteller Brennvall og peker på raden av høyttalere som henger på bakveggen i en av de minste salene.

- For ikke å snakke om stolene. Det blir noe annet enn du er vant med, avslutter Brennvall.


Fakta Kulturhuset Bølgen

* Offisiell åpning 10. oktober, men kinosalene tas i bruk 2. oktober.

* Storsalen får sitteplass til 550, mens en kinosal har 188 stoler og de to andre 118.

* Kinosalene ligger i bakkant av bygget, nærmest Stavernsveien.

* Hele bygget er stipulert til 204 millioner kroner.

* Det totale romarealet er på 4900 kvadratmeter, og huset vil bestå av tre etasjer. 3200 i første etasje, som rommer foajé med kiosk, kafé, billettluke, vrimleområde med sørvendt restaurant og muligheter for uteservering.

...

Se åpningsforestillingen fra Bølgen

Kulturhuset I samarbeid med kulturhuset Bølgen viser vi her opptak av lørdagens åpningsforestilling. Les mer


Bildeserie: Fra moteshowet i Bølgen oktober 2009

...


Bildeserie: Fra åpningsforestillingen

...

Bildeserne: Fra forestillingen «Rett fra hjertet» i Bølgen

...

Bildeserie: Fra «Barnebølgen» lørdag 7. november

...

Bildeserie: Offisiell åpning og folkemyldret lørdag

...

Bildeserie: Fra åpningen av Galleri Bølgen

...




...

Se filmen om «Bølgen»

Kulturhus Tom Roar Holbein, Mathias Bredvei og Pål André Numme har produsert denne animasjonsfilmen om det kommende kulturhuset i Larvik. Les mer


...

Byggingen av kulturhuset er godt i gang

Kulturhuset Hva vil du at det nye kulturhuset skal inneholde? Les mer



Tegninger av Bølgen

...

Bildeserie: Disse er ansatt i Bølgen

...

...

Flytting og avlysning i Bølgen

Kulturhuset To konserter avlyst i Bølgen lørdag. Les mer


...

Drømmen er blitt virkelighet

Kulturhuset Les Per Marvin Tennums kommentar her. Les mer


...

Åpningsshowets ballerina

Kulturhuset Kristin Sønnesyn Berg (12) skal bære åpningsforestillingen til Bølgen. Les mer


...

Holdt blodsukkeret oppe hele kvelden

Kulturhuset Bak scenen og bak glansbildet publikum så, var behovet for restituering, mat og vedlikehold av blodsukkeret viktig.Les mer


...

- Tenk at jeg fikk oppleve dette

Kulturhuset - Tenk at jeg fikk oppleve å få kulturhus i Larvik. Det er kjempeflott. Da de begynte å bygge, sa jeg at jeg håpet å leve lenge nok til å få med meg dette. Og nå er jeg her, smiler en opplagt Knut Bergene, som fyller 99 om noen måneder.Les mer



Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket. Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.