Les Per Marvin Tennums kommentar her.
| Per Marvin Tennum | |
| Publisert 10.10.2009 kl 08:28 Oppdatert 10.10.2009 kl 18:33 |
Politikerne, investorene, entreprenørene, bygningsarbeiderne og de Bølgen-ansatte har nå beredet grunnen, og tilrettelagt for et eventyrlig og lenge etterlengtet kulturhus. Resten er opp til oss, skriver redaktør Per Marvin Tennum i denne kommentaren. Si hva du mener om Bølgen her
For oss som har fulgt kampen for etablering av et kulturhus i Larvik, er dagen i dag nesten uvirkelig. I løpet av mer enn 30 år har sinnsstemningen og håpet om et kulturhus endret seg i takt med at stadig nye og spennende planer har kommet og blitt tilintetgjort. Jeg husker spesielt godt en kveldskonsert i Munken en gang på slutten av åttitallet. Under en konsert med Tunklang vokalensemble inntok blant andre leder av Musikkens Venner i Larvik, Annlaug Anderssen, og Tunklangs Ståle Landmark scenen med en tom bilderamme som de overrakte daværende ordfører, Arild Lund. Den skulle symbolisere mangelen på et virkelig kulturhus, og signaliserte det man håpet skulle bli en storstilt kronerulling for nytt kulturhus. Om innsamlingen i det hele tatt ga bidrag til kulturhusløftet, vet jeg ikke. Men markeringen er ett av mange lysende eksempler på et levende kulturliv som til de grader har ønsket seg en kulturens feststue i Larvik - både til bruk for lokale krefter og til inspirerende møter med den nasjonale og internasjonale kulturens uendelig mange uttrykksformer.
Nettopp derfor er dagen i dag en historisk milepæl i Larvik bys 338-årige historie. Det er 34 år siden de første virkelige planer for bygging av et eget kulturhus ble lansert, den gang på Månejordet, etter initiativ fra daværende Nanset skolekorpsdirigent, Johan Stensrud. Et utall kulturhusplaner senere, kan vi i dag endelig innvie kulturhuset Bølgen. Det gjør Larvik til en langt mer spennende by å leve i.
Innvielsen av Bølgen er det foreløpig siste beviset på at Larvik har forlatt industrisamfunnet, og er på vei inn i en eksistens der hjernekraft erstatter kraftkrevende virksomheter.
«Nye Larvik» ble et begrep da byen omkring årtusenårsskiftet måtte ta farvel med flere av våre virkelige hjørnesteinsbedrifter. Tapet av trygge arbeidsplasser førte til at det var påkrevd å stake ut en ny kurs for kommunens eksistens. Som et resultat av dette opplevde vi fellesskapsløftet med Branding Larvik, og etter hvert var det mange som så viktigheten av nytenkning og framtidsrettet tankespinn. En ny tro på både oss selv og byen vi er en del av så dagens lys, og storstilte planer for ferjeflytting, sentrumsutvikling, Storskolen, Arena Larvik, utvidelse av E18 og et eksklusivt Farris Bad ble lansert og etter hvert gjennomført. Hver for seg har de enkeltstående prosjektene vært betydningsfulle for byutvikling og identitetsbygging. Likevel er det ingenting som rager over dagens Bølgen-åpning.
Det er kanskje tilfeldig, men slett ikke uvesentlig at det nettopp er Kulturhuset Bølgen som får lov til å avslutte denne utviklingsfasen av «Nye Larvik». I 2003 fylte 450 mennesker Munken for å ta del i de spirende visjonene til Branding Larvik. Året etter måtte et halvt tusen mennesker gå hjem, uten å ha fått plass i folkefesten i Sliperiet. Nå i formiddag ser vi resultatet av den nødvendige kraft som ble skapt da lokalt næringsliv og kulturbyggerne gikk sammen for trekke fremtidsrettede linjer for Larvik som by.
Veien fram har vært lang og kronglete, og kort oppsummert består den av en rekke prosjekter som aldri ble mer en spennende tanker:
* I 1975 lanserte daværende dirigent i Nanset skolekorps, Johan Stensrud, planer om et kulturhus på Månejordet.
* Munken har vært lansert med tanke på kulturhusutvidelse med flerkino ved flere anledninger. De to største prosjektene ble lansert i 1991 og 1996.
* Kulturhus i Badeparken er en annen gjenganger. Ikke minst i forbindelse med det siste bladet til firkløverbiblioteket, som ble innviet i 1984. I 1991 ble det fra politisk hold fastslått at kulturhuset skulle legges dit.
* I november 1990 kom eierne av Colin Archer gate 2 (Pelsfabrikken) på banen med sitt kulturhusforslag.
* Walter Rimstad foreslo kulturhus på Hovlandbanen ved flere anledninger.
* I 1988 luftet Arild Lund en idé om å anlegge en konsert- og teatersal i tilfluktsrommet i Mesterfjellet.
* Tidlig på 1990-tallet skulle Hvalen Kro ombygges til konsertsal og teatersal.
* Gamle Forden var også gjenstand for befaring fra kulturaktører, men noen konkrete planer kom aldri.
* Kulturhus knyttet til Grand Hotell/Festiviteten har også vært lansert i flere vendinger. Den første store planen kom i 1991. I 1998 vedtok faktisk kommunestyret at det skulle bygges et kulturhus som knyttet hotellet sammen med Festiviteten og bygge igjen Romberggata, noe som utløste sterke reaksjoner.
* Fritzøe Værk kulturby har vært en gjenganger, og er faktisk noe av det man ser konturene av i dag. Et storslagent kulturhusprospekt ble lansert i 1991.
Rett før ordfører og rådmannskulle underskrive kulturhusavtalen medGrand-eierne Storeggen AS og hotellkjeden Choice i 2001 lanserte Treschow Fritzøes konsernsjef, Stein Grimsrud, prospektet som kullkastet Grand-planene. Arkitekt Niels Torp hadde allerede laget modellutkastet for praktbygningen på Sanden, Bølgen.
Før valget i 2004 viste imidlertid politikernelitenbølgekraft i forhold til kulturhus. Kun Larvikslista, som har tuftet det meste av sitt politiske manifest på kulturhussatsingen og «Nye Larvik», og RV ville bruke midler fra primæroppgavefondet for å ferdigstille Bølgen.
I 2005 slapp Mille-Marie Treschow og Stein Erik Hagen «bomben» om kultursatsingen i Hammerdalen. Det signaliserte at Treschow Fritzøe satset videre på Bølgen, og ville knytte en ny flerkino til kulturhusdriften. Stein Erik Hagen og Mille-Marie Treschows gave utgjorde 30 millioner, i tillegg til en stipulert tomteverdi på 20 millioner kroner. Uten disse midlene ville neppe Bølgen stått ferdig i dag.
Senere har totalbudsjettet for kulturhuset blitt 211 millioner kroner. I tillegg til gaven fra Hagen / Treschow, har investor Thore Liverød bidratt med 10 millioner kroner for å sikre standarden på huset og området rundt.
Det er et inderlig ønske at Bølgen blir et det levende kulturhuset Larvik har savnet, nær sagt til alle døgnets tider. For, som det er sagt så ofte: Kultur skaper ikke menneskene, det er menneskene som skaper kultur. Politikerne, investorene, entreprenørene, bygningsarbeiderne og de Bølgen-ansatte har nå beredet grunnen, og tilrettelagt for et eventyrlig kulturhus. Resten er opp til oss!
Gratulerer med dagen!
Kulturhuset Andreas Gilhuus har vært konstituert leder for Bølgen siden 2. august. Les mer
Kulturhuset – Vi trenger en kulturdebatt i Larvik, så den må for all del ikke legges død, sier Hallstein Bast (V). Les mer
KULTUR Glimrende regi, enkel og funksjonell scenografi. Så du forestillingen? Les mer
Kulturhuset I samarbeid med kulturhuset Bølgen viser vi her opptak av lørdagens åpningsforestilling. Les mer
Kulturhuset Hva vil du at det nye kulturhuset skal inneholde? Les mer
Kulturhuset Kristin Sønnesyn Berg (12) skal bære åpningsforestillingen til Bølgen. Les mer
Kulturhuset Bak scenen og bak glansbildet publikum så, var behovet for restituering, mat og vedlikehold av blodsukkeret viktig.Les mer
Kulturhuset - Tenk at jeg fikk oppleve å få kulturhus i Larvik. Det er kjempeflott. Da de begynte å bygge, sa jeg at jeg håpet å leve lenge nok til å få med meg dette. Og nå er jeg her, smiler en opplagt Knut Bergene, som fyller 99 om noen måneder.Les mer
Kulturhuset Søndag kveld står musikeren Kristin Asbjørnsen og ensemble på scenen i storsalen i kulturhuset. Les mer