I går varmet Minor Majority et frossent kulturhus med sober pop, smektende banjo og tung melankoli.
| Siw Normandbo 33 16 30 53 siw.normandbo@op.no | |
| Publisert 06.11.2009 kl 06:31 Oppdatert 06.11.2009 kl 07:31 |
- Hei. Vi er Minor Majority.
På Bølgens mørke scene står vokalist Pål Angelskår og gratulerer byen med nytt kulturhus.
- Vi er jo omtrent midtveis i vår norgesturné, og spiller stort sett på rockeklubber. Derfor er det nokså annerledes å komme hit, hvor vi begynner tidlig og det er ikke kjempestøy og fulle folk som møter oss.
I stedet var storsalen fylt av småbarnsfamilier, besteforeldre, unge venner og par.
- Så stille, sa vokalisten.
- Det er fint, men også litt spennende for oss.
For ni år siden startet Angelskår og Andreas Bercelly et av norsk pops største suksesser de seneste år. Siden har bandet vokst seg større, og de gode melodiene blitt mange. I 2006 vant gruppa Spellemannsprisen, etter suksesskiva «Reasons to hang around». Nå turnerer bandet landet igjen, med nytt album lydende «Either Way I Think You Know». Det femte i rekken. I går fremførte gruppa de kjente og de nye låtene, anført av en opplagt vokalist, og bassist Henrik Harr Widerøe. Sistnevnte gjorde for øvrig stor suksess med svingende banjospill.
Det ble en konsert for de lune harmoniene, røffe rytmene og den tunge popen i storsalen i går. I Bølgens røde stoler satt et begeistret og oppmerksomt publikum. Blant dem, Stine A. Bosheim (15), Jonathan Viaas (15) og Marcus Bang (15).
- Jeg hører mye på Minor Majority, fortalte Bosheim
- Men dette er min første konsert. Det er kult at det skjer i Larvik. Jeg er glad vi har fått bedre tilgang på kultur.
Det var Jonathan Viaas enig i.
- Det er veldig bra at vi har fått Bølgen. Det trengs.
Minor Majority
* Gruppa ble stiftet i 2000 av Pål Angelskår og Andreas Bercelly, og har siden gjort stor suksess med sin melankolske pop.
* Er nå ute med sitt femte album «Either Way I Think You Know».
* I 2006 vant gruppa Spellemannsprisen for beste popgruppe med albumet «Reasons to hang around».
* Spilte for første gang i Larvik i 2006 og returnerte deretter året etter.
* Minor Majority består foruten vokalist Angelskår av Jon Arild Stieng på gitar og bass, Halvor Høgh Winsnes på trommer, Henrik Harr Widerøe på bass og Harald Sommerstad på keyboards.
Kulturhuset Andreas Gilhuus har vært konstituert leder for Bølgen siden 2. august. Les mer
Kulturhuset – Vi trenger en kulturdebatt i Larvik, så den må for all del ikke legges død, sier Hallstein Bast (V). Les mer
KULTUR Glimrende regi, enkel og funksjonell scenografi. Så du forestillingen? Les mer
Kulturhuset I samarbeid med kulturhuset Bølgen viser vi her opptak av lørdagens åpningsforestilling. Les mer
Kulturhuset Hva vil du at det nye kulturhuset skal inneholde? Les mer
Kulturhuset Kristin Sønnesyn Berg (12) skal bære åpningsforestillingen til Bølgen. Les mer
Kulturhuset Bak scenen og bak glansbildet publikum så, var behovet for restituering, mat og vedlikehold av blodsukkeret viktig.Les mer
Kulturhuset - Tenk at jeg fikk oppleve å få kulturhus i Larvik. Det er kjempeflott. Da de begynte å bygge, sa jeg at jeg håpet å leve lenge nok til å få med meg dette. Og nå er jeg her, smiler en opplagt Knut Bergene, som fyller 99 om noen måneder.Les mer
Kulturhuset Søndag kveld står musikeren Kristin Asbjørnsen og ensemble på scenen i storsalen i kulturhuset. Les mer