...
Foto: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Tradisjonen tilbake igjen

Bjørn-Tore Sandbrekkene
Bjørn-Tore Sandbrekkene 97709098 Profil E-post
Publisert 01.01.2010 kl 21:57 Oppdatert 02.01.2010 kl 17:14

Tips en venn på e-post:


LES ANMELDELSEN AV KONSERTEN HER

Den nye utgaven av nyttårskonserten fra Nanset Blåseensemble er mindre show, men mer stil og musikk. Det falt tydelig i smak hos en mer enn smekkfull storsal i Bølgen fredag kveld.

– Utrolig at vi kan få til en så flott konsert i Larvik. Må være flott for korpset å slippe så mye rigging og bæring, og å kunne få konsentrere seg om musikken. Dette var virkelig flott, sa tidligere Tjølling-ordfører Arild Lund og Ragnar Jensen i Larvik kommune til Østlands-Posten.

– Jeg fikk selv mulighet til å være solist med korpset da det var nyttårskonserter i Framhallen. Riktignok bare på støvsuger sammen med de andre ordførerne i området, men moro var det. Mye show den gangen, men det savnes ikke. Dette var en stilfull og glimrende konsert, sa Arild Lund.

Stil var det fra første stund da Inger Marie Kosmo på fløyte, ledsaget av dansere fra KompaniKontra, åpnet det hele med et stilfullt sitament med musikk av æresborger Antonio Bibalo før fanfaren fra Strauss «Also sprach Zarathustra» introduserte korpset. Så naturligvis «Overture til Flaggermusen» av Johann Strauss d.y.

Flere av de tradisjonelle nyttårs-sviskene mange husker fra Framhallen var med i Bølgen også. «Radetzkymarsj» og «Champagnegaloppen» ikke minst. Fremst i konserten sto likevel et ektepar fra Larvik, som for tiden er stjerner i norsk operaverden.

– Fantastisk morsomt å få være med her. Salen har en akustikk jeg knapt har opplevd maken til, og ikke minst er det viktig når man synger med korps. I kveld var det helt utrolig å stå på scenen her. Virkelig spesielt å synge på hjemmebane, og ikke minst en opplevelse når det er smekkfull sal, sa operaesset Magne Fremmerlid til ØP i pausen i konserten.

Med seg på scenen denne gang hadde han sin kone, Charlotte Fongen, som altså også har blitt Larvik-borger.

Konferansier i år, som under «prøvenyttårskonserten» i Sliperiet i fjor, Anders Hatlo, trivdes også i Bølgen i går.

– Kjempegøy å komme hit. Håper dette kan bli en tradisjon for meg også. Men det er litt rart å skulle si at jeg er på konsert i Bølgen. Kanskje «Bølja» hadde vært bedre, spøkte Anders Hatlo med publikum.

Om bredden i innholdet på nyttårskonserten var mindre enn i Framhallens dager, så trivdes publikum tydelig med stilen og musikken. Stående applaus underveis, og rungende allsang da Anders Hatlo fikk tilhørerne til å være med på å markere Bjørnson-året med en rungende «Ja vi elsker dette landet».

Konserten i går kveld var en svært velkommen start på en ny tradisjon i Larvik.

...

Se åpningsforestillingen fra Bølgen

Kulturhuset I samarbeid med kulturhuset Bølgen viser vi her opptak av lørdagens åpningsforestilling. Les mer


Bildeserie: Fra moteshowet i Bølgen oktober 2009

...


Bildeserie: Fra åpningsforestillingen

...

Bildeserne: Fra forestillingen «Rett fra hjertet» i Bølgen

...

Bildeserie: Fra «Barnebølgen» lørdag 7. november

...

Bildeserie: Offisiell åpning og folkemyldret lørdag

...

Bildeserie: Fra åpningen av Galleri Bølgen

...




...

Se filmen om «Bølgen»

Kulturhus Tom Roar Holbein, Mathias Bredvei og Pål André Numme har produsert denne animasjonsfilmen om det kommende kulturhuset i Larvik. Les mer


...

Byggingen av kulturhuset er godt i gang

Kulturhuset Hva vil du at det nye kulturhuset skal inneholde? Les mer



Tegninger av Bølgen

...

Bildeserie: Disse er ansatt i Bølgen

...

...

Flytting og avlysning i Bølgen

Kulturhuset To konserter avlyst i Bølgen lørdag. Les mer


...

Drømmen er blitt virkelighet

Kulturhuset Les Per Marvin Tennums kommentar her. Les mer


...

Åpningsshowets ballerina

Kulturhuset Kristin Sønnesyn Berg (12) skal bære åpningsforestillingen til Bølgen. Les mer


...

Holdt blodsukkeret oppe hele kvelden

Kulturhuset Bak scenen og bak glansbildet publikum så, var behovet for restituering, mat og vedlikehold av blodsukkeret viktig.Les mer


...

- Tenk at jeg fikk oppleve dette

Kulturhuset - Tenk at jeg fikk oppleve å få kulturhus i Larvik. Det er kjempeflott. Da de begynte å bygge, sa jeg at jeg håpet å leve lenge nok til å få med meg dette. Og nå er jeg her, smiler en opplagt Knut Bergene, som fyller 99 om noen måneder.Les mer



Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.