Søndag framføres verket «Siwan» i Bølgen.
Da Jon Balke skulle lage en hyllest til Cosmopolite, fant han at musikken fra perioden al Andalus hadde med barokkens fødsel å gjøre. Søndag framføres verket «Siwan» i Bølgen.
I går øvde Balke med Barokksolistene i Herregården. Det blir noen øvelser før de skal spille sammen i Bølgen under Vestfoldfestspillene til søndag.
Sammen har de framført Jon Balkes verk «Siwan» flere ganger siden 2007, og verket har blitt en prisbelønt cd.
– Innehaveren av musikkstedet Cosmopolite i Oslo, Milod, kommer fra Marokko. Jeg fikk høre en plate med den marokkanske sangerinnen Amina Alaoui, og falt for den uttrykksfulle stemmen hennes, sier Jon Balke.
Barokksolistene tar en ørliten pause fra spillet inne i de svale herregårdssalene. Jon Balke forteller at det stadig er nye musikere med, og de kommer fra USA, England, Slovenia og Skandinavia.
– Mye av grunnlaget i renessansen ble lagt i perioden al Andalus fra 730 til 1492. Hele perioden er en portal inn til kunnskapsbanken om Europeisk historie. Her finner man røttene til flamenco og til utviklingen av musikkinstrumenter som lutt og gitar.
Under inkvisisjonen brente de omtrent alt av dokumentasjon og papirer fra den rike epoken da maurerne regjerte i Andalucía.
– Det er et slags hull i historien, som innbyr til fantasi, smiler Jon Balke.
Han har brukt poesi som sangerinnen Amina Alaoui har sendt ham, sammen med tekster av sufipoeter, kristne mystikere og trubadurer – til en smeltedigel av et verk i barokkens ånd.
– I tillegg til den marokkanske sangerinnen, har jeg med den algeriske fiolinisten Kheir Eddine M´Kachiche, og de er plassert inn i et barokkorkester. De to nordafrikanerne representerer en ganske streng, klassisk musikkform, men de har en åpenhet som gjør at de passer inn i dette prosjektet.
På lørdag er solistene på plass. Da skal hele orkesteret på 16 samspilles.
– Det er et stort apparat dette, men fantastisk morsomt å jobbe med både kunstnerisk og musikalsk os sosialt. Det er mange spennende mennesker med, smiler Jon Balke.
Skal vi tro Dagsavisens anmelder, «setter verket «Siwan» en ny standard for transkulturell musikk, og viser hva man kan skape når artister med vidt forskjellig bakgrunn trekker i samme retning.»
Jon Balke selv spiller tangenter og dirigerer når «Siwan» spilles i Bølgen under kategorien jazz og verdensmusikk i Bølgen denne søndagen.
Kulturhuset I samarbeid med kulturhuset Bølgen viser vi her opptak av lørdagens åpningsforestilling. Les mer
Kulturhuset Hva vil du at det nye kulturhuset skal inneholde? Les mer
Kulturhuset Kristin Sønnesyn Berg (12) skal bære åpningsforestillingen til Bølgen. Les mer
Kulturhuset Bak scenen og bak glansbildet publikum så, var behovet for restituering, mat og vedlikehold av blodsukkeret viktig.Les mer
Kulturhuset - Tenk at jeg fikk oppleve å få kulturhus i Larvik. Det er kjempeflott. Da de begynte å bygge, sa jeg at jeg håpet å leve lenge nok til å få med meg dette. Og nå er jeg her, smiler en opplagt Knut Bergene, som fyller 99 om noen måneder.Les mer