...
Kjempet for Bølgen: Tone Anderssen har kjempet for Bølgen i mange kommunestyremøter, og stadig påpekt at økte bevilgninger må komme om huset skal kunne drives forsvarlig. (Foto: Andreas Berge)

Styreleder trekker seg ikke

Styret i kulturhuset Bølgen sitter til høsten 2011. Hva mener du?

Nils-Erik Kvamme
Nils-Erik Kvamme Profil E-post
Publisert 05.07.2010 kl 22:00 Oppdatert 11.07.2010 kl 19:36

Tips en venn på e-post:


– Vi er valgt av kommunestyret for fire år og har ingen ambisjoner om å trekke oss, sier styreleder Tone M. Anderssen.

– Bølgen går bra. 500 mennesker er innom huset hver dag. Vi har en solid stab som tar ansvar for huset, og i løpet av september skal vi ta diskusjonen i kommunestyret om rammebetingelse for Bølgen, sier styreleder Tone Anderssen.

Hun ser flere fordeler enn ulemper ved å ha politikere i styret for et kommunalt foretak som Bølgen.

– Jeg tror det har vært viktig å ha våre stemmer inn i kommunestyret. Spesielt i den første fasen av kulturhuset. Kanskje det er bedre å ha fristilte stemmer i styret etter at Bølgen har kjørt seg inn. Men dette er kommunestyrets valg ene og alene, understreker Anderssen.

Hun er nøye på å understreke at styrets jobb er å gjennomføre kommunestyrets oppdrag og visjon som er vedtatt for Bølgen.

– Vår jobb er å ansette daglig leder som har ansvaret for staben. Derigjennom også antall ansatte, sier Anderssen.

Hun skjønner at publikum mener det kan være vanskelig å sitte på begge sider av bordet når Bølgen øyensynlig mangler penger for å få driften i balanse.

– Hadde Venstre ment noe helt annet enn meg personlig, hadde det vært vanskelig. Slik er det ikke. Og min rolle som styreleder er klokkeklar, nemlig hva som er best for Bølgen.

– Betyr det at du også har prioritert å jobbe med de rette sakene til beste for Bølgen?

– Vi i styret har først og fremst vært opptatt av budsjett og regnskap. Resten har vært opp til markedsansvarlige og daglig leder. Men jeg forstår også utålmodigheten over at alt ikke er på plass. Vi har likevel varslet kommunestyret om de ekstra utgiftene i forhold til renhold, og påpekt at det ikke er mulig å drive i balanse ut fra de rammene Bølgen er gitt, sier hun.

Lov om kommunale og fylkeskommunale foretak slår fast at det er kommunestyret selv som skal velge styre, men legger ingen føringer for hvordan styret skal sammensettes. Kommunestyret kan også selv foreta nyvalg når som helst, slår kommuneloven fast.

...

Se åpningsforestillingen fra Bølgen

Kulturhuset I samarbeid med kulturhuset Bølgen viser vi her opptak av lørdagens åpningsforestilling. Les mer


Bildeserie: Fra moteshowet i Bølgen oktober 2009

...


Bildeserie: Fra åpningsforestillingen

...

Bildeserne: Fra forestillingen «Rett fra hjertet» i Bølgen

...

Bildeserie: Fra «Barnebølgen» lørdag 7. november

...

Bildeserie: Offisiell åpning og folkemyldret lørdag

...

Bildeserie: Fra åpningen av Galleri Bølgen

...




...

Se filmen om «Bølgen»

Kulturhus Tom Roar Holbein, Mathias Bredvei og Pål André Numme har produsert denne animasjonsfilmen om det kommende kulturhuset i Larvik. Les mer


...

Byggingen av kulturhuset er godt i gang

Kulturhuset Hva vil du at det nye kulturhuset skal inneholde? Les mer



Tegninger av Bølgen

...

Bildeserie: Disse er ansatt i Bølgen

...

...

Flytting og avlysning i Bølgen

Kulturhuset To konserter avlyst i Bølgen lørdag. Les mer


...

Drømmen er blitt virkelighet

Kulturhuset Les Per Marvin Tennums kommentar her. Les mer


...

Åpningsshowets ballerina

Kulturhuset Kristin Sønnesyn Berg (12) skal bære åpningsforestillingen til Bølgen. Les mer


...

Holdt blodsukkeret oppe hele kvelden

Kulturhuset Bak scenen og bak glansbildet publikum så, var behovet for restituering, mat og vedlikehold av blodsukkeret viktig.Les mer


...

- Tenk at jeg fikk oppleve dette

Kulturhuset - Tenk at jeg fikk oppleve å få kulturhus i Larvik. Det er kjempeflott. Da de begynte å bygge, sa jeg at jeg håpet å leve lenge nok til å få med meg dette. Og nå er jeg her, smiler en opplagt Knut Bergene, som fyller 99 om noen måneder.Les mer



Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.