Kampstart om:
Er du bilfrelst? Send inn dine bilder til nettavisa@op.no
Se bildene| Anders Anundsen, stortingsrepr. Frp | |
| Publisert 10.06.2010 kl 06:52 Oppdatert 10.06.2010 kl 06:52 |
Jeg erkjenner at jeg morer meg litt når Larvikslistas Per Bjønnes Kristensen forsøker å bortforklare at Larvikslistas utspill om å innføre eiendomsskatt i Larvik vil få store konsekvenser for vårt lokale næringsliv og attraktiviteten ved å bo i vår vakre kommune.
Like festlig er det å se at Bjønnes har lært seg hvordan en skal argumentere når saken er svak: Angrep motstanderen for kunnskapsløshet, bakstreverskhet og for bare å fremme små enkeltinteresser! Ingen av delene har noe med eiendomsskatt å gjøre naturligvis, ikke med virkeligheten heller for den sakens skyld. Det viser bare at det for enkelte kan være vrient å holde seg til sak. Derfor vil jeg utfordre Bjønnes til å holde seg til saken for en gangs skyld. Hvilket næringsliv vil ha fordel av at det innføres eiendomsskatt i Larvik? Hvem i vår by foretrekker høyere skatt, fremfor bedre husholdering av knappe midler? Er det sikkert at Larvik kommune får mer å bruke på primæroppgavene ved å innføre eiendomsskatt, eller kan det tenkes at det vil føre til at flere flytter bort fra kommunen og ikke til kommunen? Da reduseres også den ordinære skatteinngangen til kommunen. Hva slags etisk holdning er det å gjøre folks hjem til et skatteobjekt bare få år etter at staten droppet skatten på folks hjem?
Det er to hovedårsaker til at kommunen vår sliter økonomisk. Det viktigste er at kommunen i flere år har lagt seg på et for høyt kostnadsnivå, både på drift og investering. Det nest viktigste er at stortingsflertallet ikke i tilstrekkelig grad kompenserer for økte kostnader. Det siste har Larvik FrP bidratt til å løfte til Stortinget og Fremskrittspartiet har fremmet en rekke forslag for å bedre kommunenes evne til å løse sine primæroppgaver.
Larvik Fremskrittsparti har advart mot at for høye investeringer i sektorer som ikke utenom primæroppgavene, vil gå ut over noe annet. Når advarslene treffer mener visst Larvikslista at det enkelt løses ved å skattlegge næringsliv og innbyggere mer. Da blir alt så meget bedre! Det skjer i en situasjon hvor verdensøkonomien vakler og store deler av vårt lokale næringsliv fortsatt sliter.
Jeg har alltid advart sterkt mot Larvikslista fordi den ikke har noe fast fundament for sin politikk. Politikken blir til mens de går, og jo lenger de går dess verre blir det. Det er bare på den måten det er mulig å konkludere med at løsningen for et Larvik i vekst er mer skatt for næringsliv og borgere. Det er bare på den måten en kan forsøke å rasjonalisere rundt at Larvik skal bli den eneste kommunen i vår region som skal innføre eiendomsskatt. Det vil sette oss mange år tilbake og være en gavepakke til Grenland, Sandefjord, Stokke og Tønsberg og en potensiell katastrofe for en kommune som sårt trenger mer næringsliv og flere innbyggere.
Jeg håper fortsatt velgerne straffes slik ubetenksomhet i 2011!
NYHETER Diskutér saken her. Diskutér også: Sliter du med køene ved rundkjøringen på Øya? Les mer
NYHETER: * Se bilder fra hundetragedieni Lardal * Storskolen droppet Frams parkering * Traineer skal bli fristet til å velge kommunejobber * . SPORT: * Fram har interkretsambisjoner * KULTUR: * To sider med filmanmeldelser * . LES ØPs eAvis her * I dag også med stort boligmagasin.
NYHETER Følg debatten og delta selv: Taxisjåfører og skoleskyss - Lekeplassene forfaller - Norwegian-rute fra Torp - HelART-debatten - Anmeldelse av Lier Horsts nye krim Les mer
Når Bærum med sine 110.000 innbyggere bevilger 7,5 millioner til sitt kulturhus, bør Larvik med drøyt 40.000 personer sette av et relativt tilsvarende beløp, skriver Bjørn Melleby.
02.09.2010 - 07:07
flyfoto Vår fotograf har vært på flytur over Larvik og tatt bilder. Vi har lagt ut mer enn 1.200 bilder. SE BILDENE OG BESTILL HER. Les mer