- Ikke drep denne ulven

Fotograf Jan Petter Haraldsen som har startet underskriftskampanjen for å bevare ulven, mener man må jobbe med folk holdninger i forhold til ulven.

Publisert 15.01.2010 kl 21:03 Oppdatert 15.01.2010 kl 21:03

Tips en venn på e-post:


Haraldsen skriver i en mail til ØP Nett:

«Jeg syntes det er fint at en slik sak som dette har mulighet til å engasjere folk, og at mennesker kan komme med sine meninger.

Det som kanskje må jobbes med, er menneskers holdning til rovdyr som lever fritt i naturen vår. Jeg merker, spesielt på origo.no at det er noen individer som mener at rovdyr ikke har noen rett til å bestemme over eget liv, og da spesielt ikke om dem lever utenfor Kristiansand Dyrepark eller Langedrag, og dette er skremmende.

Vi er så heldige som får besøk av denne fantastiske skapningen som etter all sansynlighet er på streif og på søken etter lykken et eller annet sted. Desverre for denne ulven, så tar det ikke lange tiden før folk begynner å snakke om å drepe den, selv uten at den har gjort noe. Dem som ønsker ulven død, har ikke engang visst at den har vært der, før de leste det på op.no, og da var plutselig ulven et problem for beitedyrene. Så vidt jeg vet så er vel ikke beitedyrene ute nå som det ligger en meter snø på bakken, det er tross alt en stund til dem skal ut, og da er nok ulven over alle hauger. At ulven skal stifte revir her, er nok ikke så veldig sannsynlig, dette er nok en ung hannulv som har forlatt gruppen sin for å finne seg en hunn og et nytt revir, og den vil nok i løpet av en periode bevege seg mot svenskegrensa.

Jeg syntes mennesker skal bli flinkere til å sette seg inn i hva våre rovdyr gir oss i form av naturopplevelser, kanskje ikke i første rekke dem opplevelsene du ser, for muligheten til å treffe på en ulv, gaupe eller bjørn ute i det fri, er liten. Men det som er viktig er den opplevelsen du har inni deg når du er på tur, at du vet det er rovdyr rundt deg, det er det som gir villmarkslivet mening.

Jeg driver som fotograf, og da hovedsaklig innen natur, og mitt liv ute i skog og fjell ville blitt fattig om vi ikke skulle hatt noen av våre kjære rovdyr rundt oss.

Vi må sette oss ned og lære litt mere om disse rovdyrene før vi ønsker dem døde. De tar riktignok sau når de må, og da stort sett når det er lite tilgang på vilt, men det er nå slik naturen er skapt. Rovdyrene må spise dem også, de er ikke noen lystmordere som dreper for sporten sin skyld, de dreper for å overleve.

I Norge så har ikke rovdyrene våre drept et menneske på minst 150 år, hvor mange som er blitt skadet av rovdyrene er jeg ikke sikker på nå, men det er ikke mange. Våre rovdyr angriper ikke mennesker.

Så jeg ønsker bare å oppfordre alle til å nyte det faktum at vi har fått besøk av ulven, og er du så heldig å skimte den i det fjerne, vær så snill, husk det for resten av ditt liv. Det er et minne du må ta med deg.

Uansett, ikke drep denne ulven bare for at den finnes, den har ikke gjort noe galt. Vi kan ikke slakte dyr bare for at dem er født. Gi ulven en mulighet til å bevise at den er fredlig av seg. Jeg ferdes ute i naturen daglig, og jeg har aldri følt meg truet av noen dyr ennå, man må bare kjenne dyrenes adferd.»

Jan Petter Haraldsen

Fotograf

Bildeserie: Rev på pølsejakt

...

Hva er dette?

«Skiltet» er trolig...

Lesernes ØP Nett Mange av leserne våre har gitt oss tips etter at vi i går spurte hva skiltingen/merkingen i Bommestadåsen kunne være. Se hva det er her! Les mer



Bildeserie: Åpning av E18

...

Bildeserie: Meisefamilien flyttet ut

...

Lesernes bilder juni 2009. Send dine bilder til nettavisa@op.no

...

...

Tidlig mai-bad i Hallevannet

Lesernes ØP Nett Emilie, Celine og Snorre la på svøm i 11 graders vann i Hallevannet. Her er bilder fra den hutrende opplevelsen. Les mer



Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.