Ordfører driver lobbyvirksomhet

Publisert 06.09.2006 kl 07:03 Oppdatert 06.09.2006 kl 07:30

Tips en venn på e-post:


Det er ingen nyhet for ordfører Øyvind Riise Jenssen (H) at Miljøverndepartementet vurderer å gripe inn i hotellplanene. Nå gjør han alt han kan for å påvirke. Det siste han ønsker er at departementet skal rote seg opp i hotellplanene.

- Vi bruker de kanalene vi har for å nå inn i regjeringskollegiet og departementet. Jeg har orientert lokale og nasjonale politikere i Ap, Sp og SV om realitetene. Jeg frykter nok at mye av informasjonen som har kommet til departementet er en smule ensidig, sier ordføreren.

- Dette er en kurant sak, og har ingenting med nasjonale føringer å gjøre. Det dreier seg om en ankesak, som Fylkesmannen bør behandle på en vanlig måte.

Dersom departementet bryter inn, er ordføreren klar over at det ikke bare er ankesaken som vil bli vurdert.

- Folkeaksjonen har et mål, og det er å flytte hotellet og beholde stranda som den fremstår etter at Treschow-Fritzøe ryddet der. Det er ingen andre alternative plasseringer - det går ikke å flytte på hotellet, Stavernsveien ligger der den ligger.

- Sier statsråden nei, så er det veldig dramatisk. Da overkjøres lokaldemokratiet så det holder, påpeker Riise Jenssen.

Statsråden har gjort inngrep i et par andre saker, det har hun myndighet til.

- Det vil være veldig dumt. Det er bred lokal enighet for å realisere hotellprosjektet, kun SV og Venstre stemte i mot. Det vil være tuklete om de samme partiene må tale mot sine egne, mener ordføreren.

Han minner om at miljøvernavdelingen hos Fylkesmannen ikke har hatt innvendinger mot hotellplanene.

- Da er det veldig spesielt hvis statsråden griper inn. Jeg har stor tro på at det løser seg. Det som bekymrer meg er tidsforløpet. Det skulle ha kommet en avklaring i august. Blir det en ny runde hos departementet, kan det gå minst 4-6 måneder. Da står hotellprosjektet veldig ustøtt, tror Riise Jenssen.

Mest lest nå

...

Kraftig husbrann i Brunlanesveien

NYHETER Vitner hørte to eksplosjoner før brannen startet. Litt før klokken 12.30 tirsdag kom det melding om husbrann i en kombinert garasje og hybel i nærheten av Ra ungdomsskole i Larvik. Brannen er nå slukket. Les mer

(Foto: Mats Grimsæth)

Brannen blusset opp igjen

NYHETER Husbrann i Brunlanesveien tirsdag. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.