- Må jobbe med læringsmiljøet

Les e-avisen

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Lardal  Larvik 

Send inn dine bil-bilder til vårt BIL-MAGASIN

Er du bilfrelst? Send inn dine bilder til nettavisa@op.no

Se bildene

Brudepar 2010

Gratulasjoner 13. og 14. mars 2010

Nyfødte2010

Fotominner 2010

Gullungen 2010

Hilde Fergem

Publisert 08.12.2006 kl 06:30 Oppdatert 08.12.2006 kl 06:41

Tips en venn på e-post:

Leder av Lillegården kompetansesenter i Porsgrunn, Einar Christiansen, mener kriseteam kan være en god løsning, men som en del av flere tiltak. Nøkkelordet slik Christiansen ser det, er læringsmiljø.

- Der hvor skolelederen bruker mindre tid på administrasjon og mer tid til pedagogisk ledelse, har mindre problematferd, påpeker Christiansen.

Lillegården er et landsdekkende spesialpedagogisk kompetansesenter som arbeider systemrettet med å fremme positive læringsmiljø i skolen.

- Et kriseteam er et de forslagene som staten anbefaler som mulig tiltak. Ved ytterst ekstreme voldsutslag må det tas vare på lærere og medelever av profesjonelle som kan dette, og som kan sette inn konkrete tiltak. Med et kriseteam blir ikke lærerne og skolelederne stående alene, men det er ikke en endelig løsning. Skolen må videreutvikle sin kompetanse på området, påpeker Christiansen.

Et kriseteam kan bidra til å bygge opp og utvikle kompetanse på området, men Christiansen påpeker samtidig at skolen hele tiden må arbeide for å skape et positivt læringsmiljø.

Han mener det er avgjørende at skolene har gode handlingsplaner, både for strakstiltak, men også i oppfølgingen av eleven.

- Det å tilkalle politiet er dessverre noe man må ty til når elever eller lærere er utsatt for vold, men det skal man helst være forsiktig med, mener Christiansen.

Christiansen understreker at det er viktig at skolen synliggjør at vold ikke er akseptert, og at skolen er helt klare på reglene og håndhever dem.

Hvilke monumenter ønsker du?

NYHETER Se alle forslagene og si din mening om Heyerdahl-monumentene her. Les mer

Populære Larvik

KULTUR-MAGASINET Mange vil ha Larvik som vennskapsby. Les mer

Et rent el-monster

BIL El-biler blir ikke råere enn Tesla Roadster - verdens raskeste el-bil for gatebruk. Les mer

På vill bilferd i Porsgrunn

NYHETER Kvinne (41) skapte trafikantfrykt. Les mer

Bildeserie: Fra branntilløpet i Amfi Larvik

Fra Arøya/Stokkøya

Se bilder fra tragedien på Haiti

Se flere bilder fra brannen her

Bildeserie: Snødag 3/2-10

Bildeserie: Issikkerhetskurs i Farris

Montering av Widerbergskulpturen

Bildeserie: Ny bru over Kjoseveien

Bildeserie: Fra IKT-avdelingen på Thor Heyerdahl vgs.

Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar