Tvedalen bedehus blir bilverksted

Planutvalget har enstemmig vedtatt å godkjenne bruksendring fra bedehus til bolig.

Publisert 14.04.2008 kl 06:24 Oppdatert 14.04.2008 kl 06:47

Tips en venn på e-post:

...
Stor tomt: Maciej Daniel Sokolowski har overtatt gamle Tvedalen bedehus og et stort uteareal. Nå gjør han det om til bilverksted og framtidig bolig. (Foto: Andreas Berge) Foto: Andreas Berge
...

Nå gjør polske Maciej Daniel Sokolowski om gamle Tvedalen bedehus til bilverksted og bolig.

- Det er mulig jeg og kona mi flytter inn der når sønnen vår på 10 år flytter hjemmefra, forteller Sokolowski, som foreløpig bruker det gamle bedehuset som verksted. Han har skaffet seg en stor tomt. Hvor stor den er aner han ikke engang selv.

- Først fikk jeg avslag på garasjeplass, men nå har jeg laget en avtale med grunneieren og skaffet meg en litt større tomt, sier han og gleder seg til å bygge garasje til alle bilene sine på de nye kvadratmeterne.

Når det gjelder resten av det gamle huset har han planene klare. - Jeg ønsker å rive den ene veggen og bygge ut huset.

Sokolowski driver verkstedet FalconsMotor, og jobber ved siden av som mekaniker for firmaet ITO.

- Det er gjennom ITO jeg tjener mest penger, sier han og innrømmer at det er vanskelig å kun leve av å reparere biler i Tvedalen.

- Men det er flott å kunne jobbe med noe jeg har hatt som hobby hele livet, sier en fornøyd Sokolowski.

Siden 1990 har Sokolowski hatt jevnlige besøk til Norge, men det var først i 2003 han og familien valgte å bosette seg. Nå bor han, kona og sønnen Bartek på Holhjem. Deres datter på 18 år har allerede flyttet hjemmefra.

- Hun skal bli billakkerer, sier en stolt far, men mener bestemt at han ikke hadde noen innflytelse på valget hennes. -Det var hennes valg, men det er selvsagt stas for meg som bilentusiast.

- Blir det ikke mye støy med steinbruddet som nærmeste nabo?

- Det er ikke den ideelle boligen, nei, men jeg har tro på at steinbruddet kanskje vil være borte innen en 15-20 år, sier han optimistisk. Maciej regner med det blir noen netter på han i verkstedet før den tid, og røper at han har et par medarbeidere som kommer til å trenge losji med jevne mellomrom.

Dersom Maciej ønsker vann til verkstedet er det foreløpig en tungvind affære. Han må nemlig ut i brønnen.

- Eiendommen skal tilkobles vann og avløpsanlegg og det skal installeres oljeutskiller, forklarer han.

All utbygging må skje etter at dette har gått i orden.

- Jeg vil helst slippe å ta opp lån i banken, men alt arbeidet krever jo sitt av økonomien, sier han en smule bekymret.

Sokolowski er allikevel positiv til sine framtidige byggeplaner.

- Jeg gleder meg til å bli ferdig, sier han og presiserer at han har mange kunder som venter på at verkstedet skal komme i drift.

- Jeg har spesialisert meg på amerikanske biler, men hjelper selvsagt til med alle mulige problemer på alle mulige biler, sier Sokolowski med et smil.

Mest lest nå

...

Kraftig husbrann i Brunlanesveien

NYHETER Vitner hørte to eksplosjoner før brannen startet. Litt før klokken 12.30 tirsdag kom det melding om husbrann i en kombinert garasje og hybel i nærheten av Ra ungdomsskole i Larvik. Brannen er nå slukket. Les mer

(Foto: Mats Grimsæth)

Brannen blusset opp igjen

NYHETER Husbrann i Brunlanesveien tirsdag. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.