Vil ha persontrafikken fra tog til buss

Tog er både dyrt i drift og lite effektivt. Derfor bør persontogene byttes ut med ekspressbusser mellom Larvik og Skien, mener miljøkoordinator i Vegvesenet. Si din mening!

Publisert 28.08.2008 kl 18:57 Oppdatert 28.08.2008 kl 19:04

Tips en venn på e-post:

...

Ifølge sivilingeniør og miljøkoordinator Karl Sigurd Fredriksen i Statens vegvesen Region Sør står argumentene formelig i kø for det tilsynelatende drastiske forslaget om å fjerne persontog.

- Buss er allerede raskere enn toget på enkelte strekninger, som mellom Arendal og Oslo. Videre oppgradering av E18 sørger for enda raskere busser. Behovet for jernbane mellom Larvik-Skien blir da svært lite, sier Fredriksen.

Miljøkoordinatoren sier til Østlands-Posten det også i et miljømessig perspektiv kan være riktig å tenke buss i stedet for tog.

- Miljøperspektivet går i favør av buss. Ekspressbusser har høyt belegg, og per reisende vil man faktisk ha et lavt energiforbruk. Samtidig er det viktig å tenke gods over på tog i langt større grad enn i dag.

- Vil det si at det burde kunne være aktuelt å fjerne jernbanen mellom Larvik og Skien totalt?

- Det vil jo komme an på i hvilken grad det er behov for godstransport på tog på strekningen, men når det gjelder persontrafikk så burde det kunne være aktuelt, sier han.

- Og hva med strekningen Oslo til Larvik?

- Her har nok «toget gått». På denne strekningen ligger det gunstig til for tog, og jernbanen er allerede godt utbygd, men mellom Larvik og Skien burde man vurdere å i alle fall å legge ned persontrafikken, sier Fredriksen.

Karl Sigurd Fredriksen sier også at han stiller spørsmålstegn om det er riktig å subsidiere folk inn og ut av Oslo slik man gjør i dag.

- Å subsidiere pendling slik man gjør betyr en stor kostnad for samfunnet. Jeg synes det er rart at dette ikke har blitt diskutert, sier miljøkoordinatoren til Østlands-Posten.

Mest lest nå

...

Kraftig husbrann i Brunlanesveien

NYHETER Vitner hørte to eksplosjoner før brannen startet. Litt før klokken 12.30 tirsdag kom det melding om husbrann i en kombinert garasje og hybel i nærheten av Ra ungdomsskole i Larvik. Brannen er nå slukket. Les mer

(Foto: Mats Grimsæth)

Brannen blusset opp igjen

NYHETER Husbrann i Brunlanesveien tirsdag. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.