Ingen flere personer er så langt pågrepet for kunsttyveriet i Larvik kirke, men politiet i Larvik er av den oppfatning at flere personer var involvert i tyveriet av det verdifulle Cranach-maleriet.
– Vi mener at det er flere som er delaktige, opplyser politiinspektør ved Larvik politistasjon, Magnar Pedersen.
Så langt sitter to menn varetektsfengslet, en 51-åring og en 44-åring.
Pedersen ønsker ikke å si om de mistenker at det er disse to som brøt seg inn i kirken og stjal maleriet. Begge er siktet for medvirkning til grovt tyveri.
Politiet har bedt Kripos om at de tekniske analysene blir klare i løpet av varetektsperioden til de to sikede. Begge sitter varetektsfengslet på grunnlag av bevisforspillelse. Varetektsperioden går ut i uke 15, men politiet har ikke tatt stilling til om de vil be om ytterligere varetektsfengsling. Det vil gangen i etterforskningen avgjøre.
– Per i dag fremstår det naturlig å be om forlenget varetekt, opplyser imidlertid Pedersen.
Politiet avventer også nå tilbakemelding fra Norsk Institutt for kulturminneforskning (NIKU) om i hvilken grad maleriet er skadet. Dette vil få betydning for erstatningskravet.
Politiet har den siste tiden foretatt flere avhør av vitner i saken, og politiet jobber blant annet med fotokonfrontasjoner.