Jesper Juul kommer gjerne til Larvik for å snakke om pogs og barn i skolen.
Han mener Larvik lager en ensrettet skole hvis alle innfører den samme metoden med helART og pogs.
Jesper Juul kommer mer enn gjerne til Larvik. Lørdag slaktet han Larvik kommune som innfører helART og kalte pogs for «pedagogisk ritalin».
- Jeg vil gjerne komme til Larvik, bekrefter Juul.
Østlands-Posten snakket i går med den velkjente familieterapeuten om Larvik-skolen og utdelingen av pogs. Han er skeptisk til at kommunen nå kan ende opp med å velge samme modell for alle skolene. Dette blir vanskelig for foreldre som mener at metoden ikke fungerer for deres barn, sier han.
- Kommunen gir alle den samme uniformen på. Hvis den metoden blir brukt på alle skoler i Larvik, fratar de foreldrene mulighetene til å bytte skole, påpeker han.
I Magasinet i Dagbladet lørdag svarte Juul en bekymret mor fra Larvik om bruken av pogs som belønning for god adferd i skolen. I svaret sitt slakter han opplegget og skylder på politikerne som ikke har prioritert kvalitet for lærerne.
Juul råder foreldre til å ta skjeen i egen hånd og utfordre tankegangen om pogs og metodebruk i skolen og i barnehagen.
- Barneoppdragelse er et felles ansvar, og institusjonene skal ikke velge dette helt alene, sier Juul.
- Hva kan skeptiske foreldre gjøre?
- Det du kan gjøre er å snakke med skolen og gjøre det klart for skolen at du ikke liker det, men skolen er en enorm overmakt, påpeker han.
Juul er opptatt av at skylden ikke legges på lærerne.
- Det er lærerne det går ut over. Det er feil, sier han, og hevder det er hele systemet med manglende prioritering av lærernes utdannelse som er problemet.
I Larvik er det foreløpig ikke politisk vedtatt at alle skolene skal jobbe etter modellen helART. På spørsmål fra ØP, svarer han at foreldrene bør engasjere seg i debatten rundt de politiske beslutningene som nå skal tas for skolene i kommunen.
- Det er veldig farlig å ensrette skolene på den måten, mener han.
I ØP i går forklarer Eskil Domben, som sammen med Geir Sollid har utviklet modellen helART i Larvik, at pogs ikke skal fungere som belønning for god adferd, men fungere som en anerkjennelse og et verktøy for læreren til å se hver enkelt elev.
- Det er fullt mulig at de som har utviklet det har tenkt sånn, men det hjelper ikke hvis lærerne anvender systemet som dette (et belønningssystem, red. anm.), svarer Juul.