...
Kampklare: Folkeaksjonen mot handel på Torstvedtjordet er startet. Fram mot kommunestyremøtet 16. juni vil beboerne ved Torstvedtjordet vise at de absolutt ikke ønsker at området blir omregulert fra boligareal til næringsareal for plasskrevende varer. I spissen for aksjonen står Andreas G. Skalleberg (FAU Nanset skole), Richard Nilsen (Torstvedt Vestre Velforening), Bente Bleivik (Nærmiljøgruppen på Nanset), Dag Thorstensen (Hagatun Velforening) og Gloria Odberg. (Foto: Sigfrid Kvasjord)

Kjemper mot handel

Frykter at handel på Torstvedtjordet vil ødelegge bomiljøet. Si din mening her.

Publisert 30.05.2010 kl 22:00 Oppdatert 31.05.2010 kl 16:40

Tips en venn på e-post:

Si din mening

Bør det bli handel på Torstvedtjordet?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 231


Verken velforeningene, nærmiljøutvalget eller FAU ved Nanset skole ønsker at Torstvedtjordet skal omreguleres fra skole og bolig til handelsvirksomhet, slik rådmannen foreslår.

– Vi vil ha et oppvekstsenter her med skole. Det er satt av et område her til skole, men det må være større enn det som opprinnelig ble bestemt. Vi vil ikke akseptere at det åpnes for mer handel her enn det det allerede er, sier Gloria Odberg, frontfiguren i aksjonsgruppa mot handel på Torstvedtjordet.

Fredag ble hun kjent med rådmannens innstilling til kommuneplanens arealdel der det blir foreslått å omregulere området fra boligformål til næringsområde. Det var i Byplanen fra 2006 at Torstvedtjordet ble avsatt til bolig og skole. – Før valget i 2006 uttalte alle politikerne at denne planen ikke skulle endres, og det var skuffende å oppleve et løftebrudd rett etter valget, sier Odberg.

I går samlet flere av beboerne i området seg til en spontanaksjon ved Torstvedtjordet for å vise at de står sammen mot rådmannens innstilling. Både voksne og barn stilte opp og det var liten tvil om hva de mente.

– Det er nok rundt 6.000 mennesker her i området og alle vil bli berørt dersom det blir vedtatt å åpne området for handel. Vi mener det vil ødelegge bomiljøet her dersom rådmannens innstilling blir vedtatt, sier Odberg. Andreas G. Skalleberg i FAU ved Nanset skole, Bente Bleivik i nærmiljøgruppa på Nanset, Richard Nilsen og Dag Thorstensen fra henholdsvis Torstvedt Vestre Velforening og Hagatun Velforening, står sammen mot rådmannens planer.

Også en rekke andre parter har kommet med uttalelser mot endring av bruken av Torstvedtjordet i høringsrunden til planen. 14 enkeltpersoner og 6 lag og foreninger har sendt inn sine synspunkter. Enkeltpersonene er samstemt negative til en omregulering av området. Idrettsrådet og næringsforeningen uttrykker også skepsis til den nye planen.

– Det er så mye trafikk her i området fra før av. Vi ønsker absolutt ikke en større trafikkbelastning her da dette er et området svært mange barn ferdes i hver dag, sier Gloria Odberg.

– Vi regner med at de som kjemper for handelen i sentrum også støtter oss. Vi vil også forene oss med alle gode krefter som deltok i byplanprosessen og som sikret satsingen på et levende sentrum. Vi mener at det er viktig å holde fast på fjordbyvisjonen, og da er det naturlig å legge ny handelsvirksomhet i sentrum, ikke her på Torstvedtjordet, sier Odberg.

– Nå skal vi mobilisere fram til kommunestyret skal ta sin avgjørelse. Vi regner med at det blir en jevn avstemming, men vi håper at politikerne hører på oss, sier Dag Thorstensen. – Et handelssenter er ikke forenelig med et oppvekssenter og det er barna våre som er fremtidens veridskapere på Torstvedtjordet, sier Odberg. Saken skal først behandles i kommuneplanutvalget i morgen kveld, før kommunestyret skal avgjøre saken 16. juni.


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.