Det mener legene Arne Bredvei og Nils Peter Fagernæs. Si din mening på artikkelen.
Legene Arne Bredvei og Nils Peter Fagernæs frykter at nedleggelsen av kafeteriatilbudet på Gloppe eldresenter fører til at deres eldre pasienter både blir deprimerte og får et dårligere kosthold.
– Det er grotesk hvordan vi ser at nedleggelsen av Gloppe eldresenter utvikler seg til et politisk spill. Dette handler om hvilket selvbilde de eldre får ved å sitte alene hjemme og kikke i veggen, hevder Fagernæs.
Fagernæs og kollega Arne Bredvei er begge dypt opprørt at RE-leder Bente Aasoldsen har bestemt at Larvik kommune avslutter sin leieavtale av kjøkken og kafeteriadelen på eldresenteret fra 1. mai.
– Vi er seks leger på Pyramiden. Nå er alle bekymret for folkehelsa på Østre Halsen hvis nedleggelsen gjennomføres, uttaler Bredvei.
Doktorene mener at nedleggelsen av tilbudet går helt på tvers av Samhandlingsreformen som kommunen er i gang med å innføre.
– En av hovedpilarene i reformen er at vi skal forebygge sykdom. Da må vi ikke ta bort denne arenaene som er et lavterskeltilbud, men som betyr så mye for både den psykiske og fysiske helsen for de eldre. Dette er dårlig helse- og samhandlingspolitikk, sier Bredvei.
Mange av brukerne ved senteret har fastlege på Pyramiden. Legene merker at pasientene bekymrer seg.
– Eldresenteret har alltid vært viktig på Østre Halsen. I lang tid har det vært slik at vi ikke bør sette opp eldre pasienter på onsdag formiddag, for da skal de på buffé på eldresenteret, uttaler Bredvei.
Fagernæs presiserer at det å være sammen med andre mennesker er utrolig viktig for de fleste.
– Jo eldre folk blir, desto viktigere er det å opprettholde sitt lille sosiale nettverk og de få bekjentskapene man har igjen. Det har uvurderlig verdi, fastslår Fagernæs.
De tror ikke de negative konsekvensene lar vente på seg.
– Fra før vet vi at eldre som bor alene får et dårligere kosthold. Mer ensomhet fører til mer depresjon, sier Bredvei.
I formannskapet 8. februar ble det enstemmig vedtatt at rådmannen skal reforhandle leieavtalen med Larvik kommunale boligstiftelse, med sikte på billigere leie.
Rådmann Arve Semb Christophersen har ikke kommet i gang med forhandlingene.
– Men jeg har forsikret meg om at stiftelsen ikke selger lokalene, i og med at vi har levert oppsigelse, uttaler han.
Øyvind Heyn er leder av stiftelsen. Han synes ikke de 270.000 kronene som kommunen betaler i årlig leie på Gloppe, er en upris.
Han sier at saken også dreier seg om et prinsipielt spørsmål.
– Det blir ei hard nøtt hvis kommunen trekker seg ut av prosjekter de selv har vært med på å planlegge, uttaler Heyn.
Det kan imidlertid være bevegelse i saken.
– Jeg har fått muntlige signaler rom at kommunen ønsker å opprettholde leieavtalen ut året.
Truls Vasvik (Ap) og Gina Merethe Johnsen (FrP) sitter begge i omsorgskomiteen, og følger opp saken.
– Jeg har bedt om at vi får oppdatert informasjon i komitémøtet neste onsdag, sier Vasvik, som er leder av omsorgskomiteen.