...
Foto: Elisabeth Løsnæs

Kjenner du igjen noe av dette?

Litauerbanden samlet tyvgods i depoter – politiet ber folk om å finne eiendelene sine.

Ingrid Elisabeth Løsnæs
Elisabeth Løsnæs Profil E-post
Publisert 27.06.2012 kl 17:26 Oppdatert 28.06.2012 kl 07:24

Tips en venn på e-post:

Sølvtøy, smykker, PC-er, kamera, mobiltelefoner og drikkevarer. På politiets møterom i Tønsberg kunne publikum som har hatt ubudne gjester den siste tiden, lete etter sine egne ting i mengden med tyvgods som politiet har funnet etter at de knep en litauerbande som har raidet distriktet den siste tiden.

I Vestfold har det vært hele 40 innbrudd i mai, men etterforskerne i Operasjon Grenseløs, gruppa som jakter på utenlandske mobile kriminelle, vet ikke hvor mange av innbruddene litauerbanden står bak. I mai og juni har politiet arrestert syv litauere i 20- og 30-årene og siktet dem for en rekke innbrudd i Larvik og Sandefjord.

Fredag kunne folk som har hatt ubudne gjester ta en titt på alt politiet har funnet av tyvgods. Håpet er at eiendeler som blir gjenkjent kan føre til at litauerbanden kan siktes for enda flere innbrudd. I forrige uke fant politiet to depoter i nærheten av tyvenes oppholdssted på Danebo i Larvik. I et depot var det smykker, mens i et annet større depot fant politiet PC-er, mobiltelefoner, alkohol, iPod, Apple Tv, kamera, utenlandsk valuta, sølvtøy og mye annet som tyvene hadde stjålet i flere brekk. Gjenstandene var pakket i bager og kofferter – også de stjålet fra boligene de slo til mot. Da bandemedlemmene ble tatt, hadde de også tyvgods som klokker på stedet de oppholdt seg.

De syv litauerne som sitter varetektsfengslet siktet for innbruddene, er tause om hva de har foretatt seg i Larvik og Sandefjord i mai. Fire av dem ble arrestert på Tenvik den 18. mai. Da hadde de brutt seg inn i to hus i området. Ytterligere to bandemedlemmer ble tatt 30. mai, mens en ble arrestert 7. juni. Sistnevnte er siktet for medvirkning til innbrudd, samt for heleri.

- Dette skulle sikkert fraktes ut av landet. Det er jeg sikker på, sier leder for Operasjon Grenseløs, politiinspektør Kjell Johan Abrahamsen.

Mye tyvgods er allerede levert tilbake til de rette eierne, men i går var flere på besøk på politistasjonen i Tønsberg for å se etter sine eiendeler. Ofre for innbrudd kan også i morgen torsdag besøke politiet og lete gjennom gjenstandene. I enkelte av innbruddene er det tatt verdier for flere hundre tusen kroner, og politiet vet ikke om det finnes flere depoter eller om gjenstander allerede er fraktet til utlandet.

Bildeserie: Fra beslagene

...


På forsiden nå


...

Frykter at Larvik blir en tom by

Jobb Utelivsbransjen reagerer på rådmannens forslag til retningslinjer for regulering av støy. Nå ber de politikerne om ikke å vedta retningslinjene. Les brevet fra utelivsbransjen til politikerne her. Les mer

...

TIPS OSS på tlf 97 70 90 98

Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red./daglig leder Terje Svendsen
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket. Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.