Elever ved Kilden har tatt pulsen på ungdom, med selvvalgte temaer som rus, mote og selvbilde.
|
Hilde Fergem
E-post
ØP arkiv
|
|
| Publisert 13.02.2004 kl 23:21 Oppdatert 22.02.2008 kl 16:42 |
Elever ved grunnkurs helse- og sosialfag har de siste tre ukene vært ute i lokalmiljøet og gjort forskjellige undersøkelser, de 60 elevene har valgt foreskjellige temaer. Henriette Kristiansen og Malin Pettersen har tatt for seg alkohol, og hva alkoholen gjør med oss.
– Vi har foretatt undersøkelser i to tiendeklasser og tre grunnkursklasser i videregående, forteller Henriette.
De ble overrasket over at det ikke var flere i tiendeklasse som drakk alkohol, men videregående elevene tok i gjengjeld igjen.
– Heldigvis var det få i tiende, men i videregående er det ganske mange som drikker. Det var dessuten ganske mange som hadde hatt sex i beruset tilstand, forteller Henriette.
Grunnen til at ungdom drikker alkohol, er ifølge deres undersøkelse et ønske om å ha det moro.
– De fleste drikker fordi det er fett, eller fordi andre gjør det, og noen fordi de er triste, sier Malin.
Jentene har i rapporten beskrevet hva som skjer når du blir full.
– Alkohol gir en bedøvende og narkotisk virkning på hjernen, samtidig som det gir en følelse av velbehag.
De som kjøper alkohol ifølge undersøkelsen, er eldre venner og i noen tilfeller foreldrene.
– Vi spurte om de drakk øl, hjembrent, rusbrus eller vodka. Og de fleste drakk rusbrus, og noen hjembrent. Det var faktisk noen i tiende som drakk hjembrent, opplyser Henriette.
I rapporten har de tatt for seg skadevirkningene, og spurt ungdommene om de har opplevd ulykker.
– Når du drikker mister du konsentrasjonen og vurderingsevnen blir nedsatt, og man gjør ting man kan angre på i etterkant. De som hadde opplevd ulykker var forhold som fall eller fyllekjøring, forteller Malin.
– Var det noe som overrasket dere?
– Ja, at det ikke var flere fra tiendeklasse elevene som drakk. Det inntrykket hadde vi når vi gikk på ungdomsskolen, sier Malin og Henriette.
Gruppen som hadde tatt for seg mote, koblet presset på klær opp mot selvbilde. Hva som idealer, og hvilken innvirkning det har på unge jenter. De påpekte forhold som spiseforstyrrelser, pengeforbruk og dårlig selvbilde.
En gruppa hadde tatt for seg forhold knyttet til narkotika, og hadde laget en video, hvor blant annet politimannen Kjell Johnny Eftedal var med som skuepiller. Videoene beskrev hva som skjer hvis du blir tatt for å røyke hasj.
NYHETER Diskutér saken her. Diskutér også: Sliter du med køene ved rundkjøringen på Øya? Les mer