Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
Video: Kongeskipet i Larvik

Skal gi Kong Harald kamp

Men favorittstemplet får Kongen.

Publisert 06.06.2009 kl 08:07 Oppdatert 06.06.2009 kl 11:25

Tips en venn på e-post:

...
...
Klare til dyst: Gutta ombord i «Celsius» er klare til helgens regatta mot Kongen og hans menn som legger til i bakgrunnen med K/S Norge. Fra venstre sitter Lars Nilsen, Glenn Haugstad, Jørn Spetalen, Atle Dreng, Kristoffer Borge og skipper Sten Johnsen. Raymond Raastad, Ole Hvass, Rune Aalvik og Øyvind Gjone var ikke tilstede, men er med i mannskapet til «Celsius». Foto: Torgrim Skogheim

Med Hans Majestet Kong Haralds tidligere seilbåt lover Sten Johnsen og mannskapet hans å slå godt fra seg i Larvik Race Weekend, men favorittstemplet får Kongen.

Larvik Seilforening holder Race Weekend lørdag og søndag og for første gang kommer Kong Harald til Viksfjord for å seile i Larviksfjorden. Johnsen og hans mannskap på «Celsius» gleder seg.

- Han er ikke lett å slå så jeg tror ikke vi klarer det, sier Johnsen og skyver elegant presset over på majesteten.

- Men vi skal slå fra oss i hvert fall, legger han til.

Johnsen har seilt mot Kong Harald mange ganger og vet hva som møter han.

- Han er en fryktelig god seiler og ble ikke verdensmester for noen år tilbake uten grunn, sier den garvede seileren.

Han og mannskapet skal seile med et skip som Kongen kjenner godt til. «Celsius» var nemlig Kongens skip inntil noen år tilbake, og het da «Fram XIV». Siden da har Hans Majestet skiftet båt to ganger og stiller til start med «Fram XVI». En 52-fots båt med det nyeste nye innen for utstyr. Båten vil være blant de største i feltet, men selv om båten kommer først i mål er det ikke ensbetydende med seier.

- Båtene får forskjellige handicap etter en formel basert på tyngde, lengde og flere faktorer. Så en liten båt sist i mål kan vinne dersom differansen ikke er for stor til de raskeste båtene, forteller Johnsen.

Men selv med stort handicap til Kongens båt tror larvikseileren at Kongen er størst favoritt.

- Christen With og ‹‹Camilla›› er gode de også, men Harald er fortsatt favoritt.

Han forteller at de ikke klarer å få like stor fart på sin båt som da Kongen brukte den, så Haralds mannskap vet absolutt hva de driver med.

Noen fordeler kan det dog hende «Celsius» får med seg.

- På hjemmebane kjenner vi strømmene og de lokale områdene, men jeg kan tenke meg at kongen også har studert godt, ler Johnsen.

Værmessig borger det for lite vind i helgen noe larvikseileren ser som en fordel.

- Vi håndterer båten bra i lite vind.

Fredagen gikk ellers med til forberedelser slik at mest mulig er klart på forhånd. Mange ivrige hender jobbet i Ødegårdsbukta og tok vel imot Hans Majestet og Kongeskipet Norge da det gled inn i bukta med Kongeflagget i toppen av aktermasten.

Mest lest nå

...

«Hytte» ved Stavern til 295.000

BOLIG Med på kjøpet får du vann, kloakk, dusj, badekar og seks hjul. Les mer

...

Her vil streiken ramme i Larvik

Jobb Mulig streik i offentlig sekter fra 06.00 torsdag. Les mer

...

Par arrestert etter flere ran den siste uken

NYHETER Rundstjal flere personer i narkotikamiljøet i Larvik. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket. Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.