Første svømmer i Xtreme Swim 2010 har nå kommet i mål.
Klokken 0600 lørdag morgen la elleve stykker fra Larvik, på svøm fra Svenner til Batteritomta. Førstemann, Erik Sørensen som er skogsforvalter, er nå kommet i mål med en tid på 3 timer og 9 minutter. Foreløpig er kun to stykker kommet i mål, imens en har brutt.
11 km lang er kraftprøven som er organisert av Per Christian Solberg.
Alle deltakerne må stille med egen følgebåt, der to stykker kan dele følgebåt dersom de holder sammen under hele distansen.
Ved å starte såpass tidlig håper man å unngå noe av den verste «rushtrafikken» av helgeutfartende båter. Samtidig håper man at de som er ute på sjøen allerede er oppmerksomme og tar hensyn. Se etter lysegule eller lysegrønne badehetter. For å få godkjent løp må man svømme uten hjelp fra andre og tekniske hjelpemidler.
Det ventes at de beste svømmerne vil klare prøvelsen på rundt 3,5 timer, litt avhengig av vær og strømforhold fra utløpet til Lågen. Når de er i mål venter god belønning i avslappende spa og dusjmuligheter på Farris Bad.
– Det var hyggelig at direktør på Farris Bad, Espen Karlsen, var så positiv og syntes det var spennende, forteller Solberg