En herlig mellomlanding i Sliperiet

Det er ikke bare snø og jul de 550 danserne fra Studio Nille venter på. Se våre store bildeserier fra forestillingen

Publisert 28.11.2008 kl 20:42 Oppdatert 29.11.2008 kl 09:52

Tips en venn på e-post:

Foto: Terje Svendsen
Foto: Terje Svendsen

Bildeserie 1: Juleforestilling Studio Nille 2008

...

Bildeserie 2: Juleforestilling Studio Nille 2008

...

Bildeserie 3: Juleforestilling Studio Nille 2008

...

Bildeserie 4: Juleforestilling Studio Nille 2008

...

Årets forestilling «Mens vi venter» handler også om forventningene for neste år – og kulturhuset Bølgen.

En liten jente med nye danseklær og hestehalen på snei studerer sitt kanskje aller første strutteskjørt på scenen. Det er Mia Reng på seks år, og hun er ikke bare opptatt av å huske de riktige trinnene. På Studio Nilles generalprøve var hun, sammen med omtrent 269 andre unge ballerinaer og breakere, med på den siste testen før premieren i Sliperiet.

– Nei, det er bare morsomt, konstaterer hun bestemt da hun får spørsmål om det ikke er litt skummelt å skulle stå på scenen.

Det er ikke mye sceneskrekk å spotte, selv om det er første gang Mia og hennes jevnaldrende får vise seg fram. Dansepedagog Iselin Alme er den som har ansvaret for de aller yngste ved Larviks danseskole.

– Det er jo veldig forskjellig hvordan de er i den alderen. Noen drømmer om å stå på scenen, mens andre ser på det hele med litt skrekkblandet fryd.

Alme peker opp på bakerste rad i de nesten ubrukte lokalene i Sliperiet.

– Og de ser jo enda mindre ut enn vanlig når de står på scenen! Smiler hun.

I går kveld var det tid for den første premieren på årets Studio Nille – forestilling, som altså har blitt døpt «Mens vi venter» – for første og siste gang vil danserne holde juleshow i Sliperiet. Neste år venter Bølgen. Det lar seg nemlig ikke gjøre å samkjøre 550 danseelever i én enkelt forestilling. Ikke for det – det blir nok av ablegøyer og danseglede med «bare» 270 av dem også.

– Det er så utrolig deilig å være her! stråler en overraskende avslappet Elin Rusti før årets første Nille – forestilling.

Hun tar telefonen som ringer. En mor som ikke får forestillingskabalen til å gå opp.

– Jo da, sønnen din har forestilling både i dag og i morgen, sier hun vennlig, og ramser opp en hel rekke tidspunkt i en rasende fart.

– Det er så masse plass! Alt er her, liksom, fortsetter hun etter å ha beroliget innringeren.

– Siden det gikk med så mye tid til å flytte i sommer, og siden vi ikke har plass til så mye kulisser og sånn her, er årets forestilling en ren danseoppvisning.

Tyll og piruetter sveiper over scenen de neste to timene. Vi møter tøffe nisser og polkadrops, sprellemenn og juletrær. Hva du enn forbinder med julen – i Studio Nilles forestilling hopper og spretter det, til stor glede for stolte foreldre. Og selv om årets oppvisning har mindre teaterpreg enn tidligere, er noen sketsjer flettet inn mellom dansenumrene. Disse er det Kjetil Andersen, Åshild Aanonsen, Inga Munthe – Dahl og Nora Marie Lia som står for.

– I tried to snakke norsk!

Amerikanske Lorene Yarnell har en imponerende CV fra statene, og underviser om dagen i stepping hos Studio Nille. Taket på publikum har hun også, og er med på å vri årets forestilling til det hysterisk morsomme med sine små innslag. Dansere i alle aldere skaper høydepunkt som «Sorg og savn» og «Vintersolverv». Og i kompaniet «Kick off» har Studio Nille en virkelig skatt. Nytt av året er det at også de voksne damene har fått slippe til, som danseglade vaskekoner.

I kveld er det altså Mia Reng på seks år som skal stå i rampelyset i Sliperiet, og det for aller første gang. Nervene er så godt som ikkeeksisterende, men for henne som for så mange andre små jenter er garderoben vel så viktig som dansen.

– Det morsomste er å ha på en sånn fin hårbøyle som vi fikk av Iselin, sier Mia.

Bildeserie 1: Juleforestilling Studio Nille 2008

...

Bildeserie 2: Juleforestilling Studio Nille 2008

...


Bildeserie 3: Juleforestilling Studio Nille 2008

...

Bildeserie 4: Juleforestilling Studio Nille 2008

...

Bildeserie: Studio Nille øver til juleforestilling

...

Bildeserie fra Studio Nilles forestilling 20. april 2008

...

Ett år igjen til Sliperiet. Slik er det i dag:

...



Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red. (konst) Terje Svendsen, adm. dir. Håvard T. Heimdal
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.