Den lille kanalbrua i Fredriksvern Verft fikk så mye oppmerksomhet som den sikkert aldri har fått i sitt liv fra 1756, da den ble gjenåpnet i går.
Det var taler, ordfører og trommevirvler av selveste Tordenskjolds soldater i anledning gjenåpningen.
- Kanalbrua ble stengt i september, og vi har fått mange reaksjoner fra publikum om at brua betyr mye, sa festningsforvalter Trond Bergan i sin lille åpningstale.
Han fortalte at brua har stått siden 1756, da som en såkalt vindebru som kunne åpnes for større fartøy. Dagens bru er antakelig mer enn 120 år gammel, og betegnes som en bjelkebru.
Brua står på åtte toms påler, som rett og slett trengte en overhaling.
- Et av Vestfolds mest besøkte turistmål kan ikke være bekjent av å ha ei bru som ikke er sikker. Derfor tok vi av regjeringens tiltakspakke, og fikk den restaurert, sa festningsforvalteren.
Sammen med arbeidet med kanalbrua, har Norske Festningsverk investert rundt fire millioner kroner i Fredriksvern Verft dette året, kunne Bergan berette.
Han understreket at 2009 er selveste Kulturminneåret, og at kanalbrua faller inn under betegnelsen kulturminne.
Takket være det spesielle året, har det kommet en egen Stortingsmelding, nummer 33, om kulturminner i Forsvaret.
- Nå jobber vi med fredningsvedtaket, og regner med at Fredriksvern Verft vil bli fredet neste år, sa Trond Bergan før han overlot ordet til ordfører Øyvind Riise Jenssen.
- Jeg er imponert over jobben Norske Festningsverk gjør her i Stavern. Vi var spente på hva som skulle skje da Forsvaret trakk seg ut av Fredriksvern Verft. Men verftet holder høy standard, sa ordføreren.
Etter snorklipping og knytting, fikk han være førstemann til å gå over brua med Tordenskjolds soldater trommende i bakgrunnen.
På den andre siden, utenfor sjaluppskuret, var det høytidelig flaggheising av det norske og det russiske flagget.
Mannskap fra den russiske fregatten «Shtandart» sto side om side med Tordenskjolds soldater da flaggene gikk til værs og vaiet heftig i den sterke vinden.
Putte Solberg (lokalhistorie) Gikk du på Stavern skole i skoleåret 1968-69? Da er det stor mulighet for at du finner et bilde av deg her. Les mer