Tordenskiold pub ble tatt for brudd på skjenkebestemmelsene.
– Et ulovlig vedtak, mener innehaver Johnny Wülfken, som ikke ville sende en full gjest ut i sprengkulda.
Nå vurderer Wülfken å dra Larvik kommune for retten etter at kontrollutvalget for alkoholomsetning tirsdag bestemte at puben må stenge i en uke. Han mener kontrollutvalget er lite fleksible og ikke utviser skjønn i spesielle saker om hans egen.
– Jeg har lyst til å prøve denne saken for retten for å se hvor langt de vil dra strikken, sier Wülfken.
Han er oppgitt etter episoden den 30. desember i fjor, som førte til at døra må låses i hele vinterferien. En full gjest ble nektet servering, men mannen ville ikke ta taxi hjem. Wülfken var bekymret for mannen, som var tynnkledd. Han fryktet at mannen kunne sovne eller rote seg bort om natta. Ute var det 23 kuldegrader.
– Jeg gikk bort til skjenkekontrollørene og sa i fra. Sa jeg hadde et forslag om at han kunne få lov å være inne. Det hadde de forståelse for, forklarer Wülfken, som viser til at et verre scenario hadde vært om mannen hadde fryst i hjel ute etter å ha blitt kastet ut.
Hendelsesforløpet går igjen i skjenkekontrollørenes rapport etter besøket på puben i Stavern. Wülfken skulle passe på mannen, men mens han var borte for å takke kontrollørene for at de viste forståelse for situasjonen i forhold til kulda, så mannen sitt snitt til å ta en slurk øl fra glasset til en annen gjest. Dermed var det gjort.
– Slike situasjoner synes vi er urimelige. Vi har ikke prøvd å overskjenke noen, sier innehaveren, som etterlyser skjønn.
I kommunens forslag til vedtak i kontrollutvalget, mener de Wülfken burde passet bedre på mannen:
«Bevillingshaver burde tatt gjesten til side og avskjermet ham fra de andre gjestene for å kunne ha kontroll på ham», står det i saksfremlegget til kontrollutvalget.
Wülfken mener systemet ikke kan være så rigid.
– Hvis det er mye tull og tøys et sted, så forstår jeg det, men for oss gjelder det arbeidsplassene våre, sier han, og viser til at dette er den første anmerkningen han har fått på puben i Stavern.
Han merker seg at leder for kontrollutvalget, Hallstein Bast, uttaler i Østlands-Posten torsdag at de fem utestedene som ble tatt for brudd på alkoholloven, vil bli fulgt opp i større grad.
– Jeg har drevet flere steder før og vært i bransjen 25 år. Jeg har aldri opplevd at dette er så strengt som i Larvik, sier han.
Tirsdag ble det klart at fem utesteder i Larvik kommune må stenge i en og to uker etter at de ble tatt for å skjenke overstadig berusede personer.
– Nå får vi finne ut hvor grensene går, mener Wülfken.
Putte Solberg (lokalhistorie) Gikk du på Stavern skole i skoleåret 1968-69? Da er det stor mulighet for at du finner et bilde av deg her. Les mer