...
Bevarer biblioteket i Stavern: De rødgrønne styringspartiene i Larvik vil beholde biblioteket i Stavern. Det kunne fornøyde Mona Aurvoll, Tone M. Anderssen, Hallstein Bast og Rune Høiseth fortelle i går. (Foto: Erik Werner Andersen)

Redder biblioteket igjen

Stavern bibliotek blir ikke nedlagt.

Erik Werner Andersen
Erik Werner Andersen Profil E-post
Publisert 08.06.2012 kl 22:00 Oppdatert 09.06.2012 kl 13:20

Tips en venn på e-post:

Det garanterer Ap, Venstre, SV og Sp. Et sterkt ønske fra Politihøgskolen om å beholde filialen gjorde avgjørelsen mye enklere.

Forslag om å legge ned biblioteket i Stavern har de siste årene vært blant rådmannens favorittøvelse når Larvik kommune skal spare penger.

Men også denne gangen kommer politikerne den lille filialen til unnsetning.

De rødgrønne partiene har blitt enige seg i mellom at det ikke er aktuelt å legge ned biblioteket nå.

– Rådmannen har kommet med gode forslag til nødvendige kutt. Men nedleggelse av Stavern bibliotek kommer vi ikke til å gå med på, sier leder i Idrett- og kulturkomiteen, Tone M. Anderssen (V).

– Det er feil å ta denne avgjørelsen nå. Kommunen er inne i en viktig sparingsprosess, men vi skal ta langsiktige valg. I tillegg har kommunen fem år igjen av leieavtalen i Stavern. Det tilsier at vi bør tenke oss om en gang til, sier Anderssen.

Varaordfører Hallstein Bast avviser at dette nok en gang er snakk om politikere som ikke tør å ta vanskelige valg.

– Biblioteket i Stavern er fortsatt ikke fredet, men skal behandles på lik linje med andre saker i enhetsoptimaliseringsprosessen, sier Bast.

Rådmannen mener kommunen vil spare 400.000 kroner i 2012 på å legge ned biblioteket.

De pengene må de rødgrønne finne andre steder.

– Og den biten kommer vi tilbake til. Det som er klart er at det ikke blir noe nedleggelse, sier Bast.

En uttalelse fra Politihøgskolen i Stavern har gjort avgjørelsen mye lettere for de fire partiene.

«Det er av stor betydning for Politihøgskolen studenter og fagansatte, å ha tilknytning til et lokalt bibliotek.», skriver politiinspektør Siw H. Thokle og avslutter klokkeklart:

«Vi håper med dette at vi har synliggjort vårt sterke ønske om fortsatt bibliotek i Stavern, og ber om en snarlig tilbakemelding på formannskapets og kommunestyrets behandling av saken.»

– Vi har en forpliktende avtale med høyskolen i Stavern. Og jeg kan vel ikke få understreket nok hvor viktig det er for kommunen at høyskolen forblir i kommunen. Signalene derfra er klare på at de kommer til å bli i mange år, men vi har et ansvar for å legge til rette. Det kommer vil også til å gjøre, sier Høiseth.



På forsiden nå


...

Utflytterdag i nyutsprungen Bøkeskog

NYHETER Søndag morgen var det nistekurver, termoskanner og bugnende frokosttallerkener i Bøkeskogen. Les mer

...

TIPS OSS på tlf 97 70 90 98

Til Grasrotandelen

Tips oss

Telefon: 800 82 000
SMS: OPTIPS til 2005
MMS: OPTIPS til 2005
E-post: nettavisa@op.no

Kontakt oss

Telefon: 33 16 30 00
Besøksadresse: Fritzøe Brygge, Stavernsveien 1
Postadresse: Postboks 5, 3285 Larvik
Telefaks: 33 16 30 01 (redaksjonen)

Redaksjonen

Ansv. red./daglig leder Terje Svendsen
Redaktør: Per Marvin Tennum
Kanalsjef: Bjørn-Tore Sandbrekkene

Nettavisen OP.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket. Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.