DU KAN HØRE PODKASTEN VED Å TRYKKE PÅ DENNE LENKA.

Havet gir og havet tar er månedens tema for byjubileet og havet har virkelig gitt Larvik mye. På 1900-tallet kanskje aller mest gjennom hvalfangsten.

En som kjenner denne epoken godt er hvalfangsthistoriker Erling Melsom.

– Hvalfangsten tok slutt for Larviks del da Norhval kom hjem i 1962. Da var fangsten på 83 000 fat olje, og tapet var på fire millioner kroner, som i dag tilsvarer 40 millioner kroner, så dette kunne ikke fortsette, sier Melsom.

Resultatet av høstingen av havet var en øyeåpner for mange og en som er opptatt av bærekraft og forsvarlig forvaltning av havets ressurser er Dag Oppen Berntsen. Han er – i tillegg til å være fiskeribiolog – opptatt av kystkultur, og tok med Larvikspodden ut med sjekta si til Rakke.

I denne episoden treffer vi også Kari Lise Rørvik. Hun er for mange kjent som politiker, men når Larvikspodden snakker med henne så er det som geolog med doktorgrad i fortidens klimavariasjoner, og hun kan fortelle oss hvordan disse har påvirket Larvik.

Vi møter også Bendik Bø, larviksmannen som har funnet opp en ny måte å produsere kraft fra havet på.

Programledere er Kjetil Vold og Geir-Atle Johnsen. Sistnevnte er også ansvarlig lyddesign. Produsent er Virvel AS.